PSB is being developed by Pooya Paridel.

تاريخ:    1399/1/22

صفحه اصلي
خبرخوان
فعاليت‌هاي فرهنگي
بانکداري الکترونيکي
نظرات و انتقادات
خدمات تخصصی
بانكداري اختصاصي
خدمات مديريت دارائي
آشنايي با بانكداري اختصاصي

ضرورت دريافت خدمات مالي از متخصصان

بسياري از ما سخت مشغوليم، تا آن حد كه ترجيح مي‌دهيم درگير مسايل مالي نشويم. پزشك، مهندس، ورزشكار، هنرمند، استاد دانشگاه، صنعت‌گر، مدير ارشد، كارمند دولت، ... و يا بازنشسته‌اي هستيم كه نه فرصت يادگيري مسايل غامض مالي و سرمايه‌گذاري را داريم، و نه علايق ديگرمان اجازه مي‌دهد روي مسايل مالي تمركز كنيم و وقت بگذاريم.
مسايل مالي طيف گسترده‌اي دارند. البته، مهم‌ترين مسئله مالي‌مان اين است كه اگر پس‌انداز مازاد بر هزينه‌هايمان داريم، آن را به‌درستي سرمايه‌گذاري كنيم؛ مطمئن شويم كه بازده قابل ‌قبول و مطمئني داريم؛ مطمئن شويم كه بيهوده ريسك نمي‌كنيم و دچار زيان نمي‌شويم. اما، سرمايه‌گذاري درست و منطقي تنها دل‌نگراني ما نيست. روزانه با مسايل مالي بسيار ديگري درگير هستيم. مي‌خواهيم فرزندانمان را در مدارس ثبت‌نام كنيم، بايد صورت‌حساب‌هاي مستمر و از جمله آب و برق و تلفن را پرداخت كنيم، بايد ساختمان خالي‌اي را كه داريم اجاره بدهيم، لازم است قرارداد مالي‌اي با طرف‌هاي كاري خودمان ببنديم، مي‌خواهيم ارزي را براي بستگانمان به خارج بفرستيم، علاقه‌منديم حساب بانكي جديد افتتاح كنيم، قصد داريم اتومبيل مدل بالاتري خريداري كنيم، قصد داريم واحد اداري براي توسعه كار خودمان ابتياع كنيم، براي عيد مي‌خواهيم 100 سكه بخريم و عيدي بدهيم، براي استفاده از ماشين‌آلات جديد بايد قرارداد ليزينگ منعقد كنيم، كارت اعتباري جديد مي‌خواهيم بگيريم، علاقه‌مند به خريد ويلايي در كيش هستيم، ... و همه اين‌ها تصميمات مالي‌اي است كه زمان‌بر است و به‌علاوه به تخصص مالي و حقوقي نيازمند است. براي ما كه گرفتار كار حرفه‌اي خودمان هستيم، و فرصت فراگيري مسايل پيچيده مالي و سرمايه‌گذاري را نداريم، چه گزينه ديگري در اختيار است؟ چه‌ كسي مي‌تواند به ما كمك كند؟ چه نهاد مورد اعتمادي وجود دارد كه اين كارهاي ما را انجام دهد؟ 

شكل‌گيري صنعت بانكداري اختصاصي
قدمت بانکداري اختصاصي به 575 سال پيش از ميلاد در بابل بر مي‌گردد و بعدها در روم باستان، اما دوره‌ي نوين آن به قرن پانزدهم در سوئيس بر مي‌گردد و نهادهاي بانکداري اختصاصي خدمات خارج از حيطه‌ي بانکداري رايج نظير ايفاي نقش امين، مديريت بر بازسازي املاک و تحويل پول و مدارک سفر را در دستور کار داشتند.
در قرن شانزدهم بسياري از بانکداران خبره اروپا به سوئيس رفتند و کسب و کار بانکداري اختصاصي را در اين کشور که محل امني براي نگهداري دارايي ثروتمندان تلقي مي‌شد (بدليل اعلام بي‌طرفي در دو جنگ جهاني) متحول کردند و امروزه 35 درصد ثروت شخصي جهان در اين کشور مديريت مي‌شود و بعد از آن ايالات متحده با 3.4 ميليون نفر در مجموع 28.6 درصد ثروت جهان را تحت مديريت دارد.
در گذشته افراد بيشتر بدنبال حفظ ثروت خود بودند اما امروزه ثروتمندان آگاهي‌هاي مالي بيشتري دارند و با درجه ريسک پذيري بالاتر نسبت به گذشته بدنبال افزايش دارايي خود هستند.
نيازهاي مشتريان اختصاصي و تغييرات ويژگي‌هاي خاص مشتريان:
1) آگاهي و مهارت مشتريان در حوزه ريسک و سرمايه‌گذاري افزايش يافته و با ابزارهاي نوين مالي آشنايي بيشتري دارند.
2) نياز به مشاوره براي مشترياني که با کمبود وقت مواجه‌اند افزايش يافته و البته تمايلي به پرداخت وجه بابت اينگونه مشاوره‌ها ندارند و مي‌بايست هزينه مربوط در دل ساير خدمات وصول گردد.
3) مشتريان اختصاصي در خريد خدمات به کيفيت خدمات و نحوه‌ي ارتباط با مشتري بيش از عملکرد سرمايه‌گذاري توجه دارند و بايد در روابط با آنها اعتماد سازي کنيم. (حفظ اسرار و خوش نامي و توصيه ساير مشتريان)
4) مشتريان اختصاصي امروزه با چند بانک کار مي‌کنند و خدمات و عملکردها را مقايسه مي کنند و چنانچه مشاوره نامناسب، رفتار نامناسب يا تخلفي ببينند، سريعا عکس‌العمل نشان مي‌دهند.
اين خدمات به مشترياني ارائه مي‌شود كه درآمد مكفي دارند و از حداقل ثروتي برخوردارند. بانك‌هاي تجاري براي اين‌كه قادر باشند اين خدمات را به مشتريان خود ارائه دهند، مي‌بايد بخش مستقلي را ايجاد كنند، و به‌علاوه شركت خواهري داشته باشند كه بانكداري سرمايه‌گذاري مي‌كند، يعني مي‌تواند ثروت مشتريان بانك را مديريت كند. چنين بخشي از بانك كه بخش بانكداري اختصاصي نام دارد، هم امور مالي مشتريان را اداره مي‌كند، هم به آنان مشاوره مالي مي‌دهد، و هم مديريت ثروت مي‌كند، يعني ثروت مشتريان را به‌گونه‌اي اداره مي‌كند كه با قبول سطح ريسك مورد‌نظر آنان، بازده مشتريان حداكثر باشد.
همه بانك‌هاي تجاري بزرگ دنيا، شركت‌هاي تابعه يا شركت‌هاي خواهري دارند كه بانكداري سرمايه‌گذاري مي‌نامند، و همه آن‌ها بدون استثناء خدمات بانكداري اختصاصي به مشتريان خود ارائه مي‌كنند. نه‌تنها بانك‌هاي تجاري پرآوازه‌اي چون سيتي بنك، باركليز، اچ.اس.بي.سي.، دويچه بانك، بي.ان.پي. پاريبا، يو.بي.اس.، رويال بانك كانادا، ميتسوبيشي ژاپن، آر.بي.اس.، آليانس، سوسيته جنرال، اي.بي.ان.، آي.ان.جي.؛ بلكه بانك‌هايي چون ايتائو در برزيل، ميفل مكزيك، عرب بنك بحرين، بانك چين، هنگ‌سنگ هنك‌‌كنگ، بانك دولتي هند، بانك مانديري اندونزي، كوكمين بنك در كره و نيز اك‌بنك در تركيه به مشتريان خود خدمات بانكداري اختصاصي ارائه مي‌دهند. زمان آن فرا رسيده است كه بانك‌هاي ايراني نيز چنين خدماتي را به مشتريان خود ارائه دهند.
بانک اقتصادنوين نخستين بانک ايراني ارائه دهنده خدمات بانکداري اختصاصي در ايران به عنوان پيشگام در اين زمينه شناخته شده است و توانسته با بهره‌گيري از توانايي‌ها، فنون بازاريابي و مذاکره مديران حساب و کارشناسان خود، ارائه سبد متنوعي از محصولات مالي، انجام فرآيند سبدگرداني و خريد و فروش انواع اوراق بهادار براي مشتريان، ارائه خدمات و مشاوره‌هاي اختصاصي به مزيت رقابتي نسبت به ساير رقبا و حوزه‌هاي مالي دست يابد و گام بزرگي را در زمينه جذب مشتري، ايجاد درآمدهاي کارمزدي و تعامل سازنده با بازار سرمايه بردارد.
بانکداري اختصاصي به مجموعه خدمات در حوزه امور بانکي، سرمايه‌گذاري و ساير خدمات مالي گفته مي‌شود که مشتري به آنها نياز داشته و يا تمايل دارد از آنها استفاده کند. شرکت تأمين سرمايه نوين در سال 1388 به عنوان اولين نهاد اجرا کننده بانکداري اختصاصي در ايران، خدمات بانکداري اختصاصي در چارچوب مفهوم سوپر مارکت بانکي در بانک اقتصادنوين ارائه نموده است. محصولات بانکداري اختصاصي به طور کلي در دو گروه خدمات مالي و محصولات سرمايه‌گذاري و خدمات غير مالي تقسيم شده است.
براي ارائه بهينه خدمات بانکداري اختصاصي به مشتريان عزيز، کارشناساني تحت عنوان مدير حساب (account manager) در واحدهاي مجزايي تحت عنوان واحد بانکداري اختصاصي که به همين منظور در شعب منتخب بانک ايجاد شده‌اند، مستقر گرديده‌اند. ضمن اينکه ساير شعب بانک نيز به عنوان شعب همکار از طريق رابط حساب بانکداري اختصاصي (که يکي از پرسنل شعب مزبور مي‌باشد) با شعب اصلي بانکداري اختصاصي (شعب داراي مدير حساب و واحد بانکداري اختصاصي) براي ارائه خدمات بانکداري اختصاصي به مشتريان گرامي همکاري مي‌نمايند. از اين رو، هر مشتري بانکداري اختصاصي، براي دريافت خدمات بانکداري اختصاصي در شعب همکار بانکداري اختصاصي، با رابط حساب خود و در شعب اصلي بانکداري اختصاصي، با مدير حساب خود سروکار خواهد داشت.
ضمن اينکه هر يک از شعب همکار بانکداري اختصاصي و مشتريان آنها به منظور انجام بهينه و پيگيري مؤثر امور بانکداري اختصاصي خود مي‌توانند بر اساس گروه‌‌بندي انجام گرفته بدين منظور، با يکي از مديران حساب مستقر در شعب اصلي بانکداري اختصاصي تماس حاصل نمايند و ضمن کسب آخرين اطلاعات مربوط، امور بانکداري اختصاصي خود را با کمک و همکاري ايشان به انجام برسانند. همچنين در صورت نياز، کارشناسان ستادي و مديران حوزه نيز براي ارائه توضيحات بيشتر و برگزاري جلسات مذاکره در ستاد بانکداري اختصاصي در خدمت مشتريان عزيز خواهند بود. 

بازگشت به بالاي صفحه


درباره بانك | اخبار | نرخ سود سپرده | شعب | موبايل بانك | تماس با ما | نقشه سايت | خبرخوان(RSS)
آپارات بانک اقتصاد نوين   اينستاگرام بانک اقتصاد نوين   تلگرام بانک اقتصاد نوين   سروش بانک اقتصاد نوين   گپ بانک اقتصاد نوين   ايتا بانک اقتصاد نوين
حق انتشار اطلاعات براي بانك اقتصاد نوين محفوظ است.

اينترنت بانك اقتصادنوين، برترين سامانه به انتخاب پنجمين كنفرانس بانكداري الكترونيكي
طرح ارزينو
طرح صبا
طرح کوشان
سامانه‌هاي موبايلي
 خدمات بانكداري الكترونيكي
سفارش آنلاين کارت هديه
مزايده و فروش املاک مازاد
ثبت درخواست حمايت از مشتريان داراي کسب و کارهاي کوچک متضرر شده
درخواست برخورداري از قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران
صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري
براي رسيدن به مقصد بايد با هم و هماهنگ حركت كرد. بانكداري شركتي، شراكتي پايدار
بانكداري اختصاصي
مناقصه و مزايده‌هاي بانک
مبارزه با پولشويي