PSB is being developed by Pooya Paridel.

تاريخ:    1399/1/22

صفحه اصلي
خبرخوان
فعاليت‌هاي فرهنگي
بانکداري الکترونيکي
نظرات و انتقادات
خدمات تخصصی
 بانكداري اختصاصي
خدمات مديريت دارائي
پرسش‌هاي متداول
 بانکداري اختصاصي (Private Banking) چيست؟

بانكداري اختصاصي طيف وسيعي از خدمات بانکي، مالي، سرمايه‌گذاري و مشاوره‌اي را شامل مي‌شود که توسط بانك اقتصادنوين به اشخاصي ارائه مي‌گردد، كه به ‌دليل مشغله زياد فرصت مديريت ثروت و رسيدگي به امور مالي خود را ندارند، و خواهان آن هستند تا ثروت و مازاد درآمدشان توسط بانک مديريت و سرمايه‌گذاري شود. تاكيد واژه "اختصاصي" در اين تركيب به منزله ارايه خدمات خاص و متناسب با نيازهاي اين مشتريان است. اين خدمت با حفاظت، مديريت و افزايش دارايي‌هاي شخصي، زمينه را براي افزايش و انتقال ثروت، از نسلي به نسلي ديگر فراهم مي‌کند. در واقع با استفاده از خدمات بانکداري اختصاصي مي‌توان با مديريتي موثر، ريسک ثروت‌هاي موقتي و فاني را به ثروتي ماندگار تبديل کرد.
 به چه دليل وجود بانکداري اختصاصي ضرورت دارد؟
ثروتمند ماندن، سخت‌تر از ثروتمند شدن است. چرا که هر ثروتي همواره در معرض ريسک‌هاي مختلف قرار دارد. اين ريسک‌ها نه تنها شامل ريسک‌هاي اقتصادي است، بلکه در برگيرنده ريسک‌هاي سياسي نيز مي‌باشد. از جمله ريسک‌هاي سياسي عبارتند از: مناقشات سياسي، اغتشاشات، انقلاب‌ها، سياست‌هاي بي‌ثبات اقتصادي، ماليات‌ بندي‌هاي نامعقول، نژادپرستي، جرم و جنايت، نداشتن روابط حسنه با کشورهاي همسايه و حتي جنگ. دليل ديگر اين است که براي ثروتمند ماندن، دانش و دانايي متفاوتي نسبت به ثروتمند شدن نياز است. بانکداري اختصاصي مي‌تواند با حفاظت (protecting)، مديريت (managing) و افزايش (increasing) دارايي‌هاي شخصي، امکان انتقال ثروت از نسلي به نسل ديگر را فراهم آورد. در واقع با استفاده از خدمات بانکداري اختصاصي مي‌توان به‌ واسطه مديريت موثر ريسک‌هاي سياسي و اقتصادي، ثروت موقتي و فاني را به ثروتي دائم و ماندگار تبديل کرد. از جمله دلايل ديگر ضرورت استفاده از خدمات بانکداري اختصاصي عبارتند از:
الف. منحصر به فرد بودن شخصيت مالي هر مشتري شامل؛ اهداف، استراتژي‌ها و افق زماني وي.
ب. زمان‌بر و پيچيده بودن مديريت امور مالي شخصي.
ج. نياز به تخصص ويژه براي مديريت حرفه‌اي دارايي‌ها.
 مزاياي استفاده از خدمات بانکداري اختصاصي چيست؟
الف. افزايش ثروت شخصي: افراد براي به دست آوردن پول به سختي کار مي‌کنند و زحمت مي‌کشند. از طريق استفاده از خدمات بانکداري اختصاصي، آن‌ها مي‌توانند اطمينان حاصل کنند که پولشان نيز به خوبي براي آن‌ها کار مي‌کند.
ب. بهره‌گيري از خدمات اختصاصي: در بانکداري اختصاصي، فردي به طور اختصاصي وقت خود را صرف شناخت مشتري، نيازها، طرح‌ها و برنامه‌ها و ترجيهات وي مي‌کند. در اين نوع بانکداري به‌جاي تطبيق مشتريان با محصولات، محصولات مطابق با نيازهاي مشتريان ارائه مي‌شوند.
ج. استفاده از فرصت‌ها: فرصت‌هاي مالي به سرعت ظاهر و به سرعت نيز ناپديد مي‌شوند. با استفاده از بانکداري اختصاصي، ديگر اين فرصت‌ها از دست نمي‌روند. زيرا بانکدار اختصاصي همواره مشتريان اين واحد را از نرخ‌هاي جاري و ساير اطلاعات با اهميت مطلع خواهد کرد.
د. مديريت جزئيات: يکي از جالب‌ترين ويژگي‌هاي بانکداري اختصاصي، مديريت جزئيات وقت‌گير براي مشتري است. امور مختلف بانکي نظير پر کردن انواع فرم‌ها در اسرع وقت توسط بانکدار اختصاصي انجام مي‌گيرد و اوراق و اسناد نهايي بدون مراجعه مشتري به بانک به وي تحويل داده مي‌شود.
 بانکداري اختصاصي بانک اقتصادنوين، چه محصولات و خدماتي به مشتريان ارائه مي‌نمايد؟
خدمات و محصولات بانکداري اختصاصي بانک اقتصادنوين در دو بخش به مشتريان عزيز ارائه مي‌شود:
الف. مديريت ثروت.
ب. خدمات و مشاوره‌هاي اختصاصي (سوپر مارکت بانکي).
 مديريت ثروت چيست؟
هيچ تعريف استانداردي از مديريت ثروت (چه از نظر محصولات و خدمات مورد ارائه، و چه از نظر نوع مشتريان) وجود ندارد که به طور عموم پذيرفته شده باشد. اما مي‌توان گفت؛ مديريت ثروت يعني اينکه چگونه پس‌انداز و مازاد درآمد مشتريان سرمايه‌گذاري شود، تا سود متناسب با ريسکي حاصل آيد که آنان علاقه‌مندند بپذيرند. به بيان ساده مديريت ثروت سرمايه‌گذاري مطمئن و سودآور ثروت مي‌باشد.
 در بخش مديريت ثروت بانکداري اختصاصي بانک اقتصادنوين چه محصولات و خدماتي به مشتريان ارائه مي‌گردد؟
در اين حوزه، مشتريان هم مي‌توانند از مشاوره‌هاي تخصصي بانکداري اختصاصي در زمينه مديريت ثروت خود بهره‌مند شوند و هم مي‌توانند ثروت خود را بر اساس قرارداد مديريت ثروت در اختيار بانکداري اختصاصي بانک اقتصادنوين قرار دهند تا براساس قرارداد فيمابين مديريت گردد. در هر دو صورت گزينه‌هاي سرمايه‌گذاري ذيل پيش روي مشتريان قرار دارد:
• خريد و فروش ابزارهاي مالي بازار سرمايه از طريق ايستگاه‌هاي معاملاتي مستقر در شعب منتخب.
• خريد و فروش سهام بصورت آنلاين در شعب بانکداري اختصاصي.
• ارئه خدمت مشاوره سرمايه‌گذاري به مشتريان از طريق مشاوره اينترنتي، تلفني و حضوري در شعب منتخب.
• انعقاد قرارداد سبدگرداني اوراق بهادار با مشتريان و مديريت پرتفوي سرمايه‌گذاري آنان.
 سرمايه‌گذاري در انواع ابزارهاي مالي بازار سرمايه شامل چه مواردي است؟
سرمايه‌گذاري در سهام شرکت‌هاي بورسي و فرابورسي، اوراق مشارکت و اوراق صکوک، و صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک همچون:
الف. صندوق سرمايه‌گذاري آتيه نوين.
ج. صندوق سرمايه‌گذاري نهال سرمايه ايرانيان.
د. صندوق سرمايه‌گذاري ارمغان ايرانيان.
ه. صندوق سرمايه‌گذاري يکم ايرانيان.
 آيا سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت با سپرده‌هاي بانکي متفاوت مي‌باشد؟
بله، صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري يکي از ابزارهاي سرمايه‌گذاري مي‌باشند که با توجه به اميدنامه و شرايط خاص هر صندوق داراي مزايا و محدوديت‌هاي خاص خود مي‌باشند. سپرده‌هاي بانکي عمدتا فاقد انواع کارمزدها مي‌باشند ولي نرخ سود تضميني پرداخت شده به سپرده‌هاي بانکي کمتر از نرخ سود صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مي‌باشد.
 صندوق سرمايه‌گذاري مشترک چيست؟
صندوق سرمايه‌گذاري را مي‌توان به صورت شرکتي درنظر گرفت که در آن افراد مختلف پول‌هاي خود را روي هم مي‌گذارند و در سبدي از اوراق بهادار سرمايه‌گذاري مي‌کنند. در نتيجه، شخص براساس قوانين و مقررات مرتبط، با پرداخت مبلغي به جاي سرمايه‌گذاري در يک سهم يا اوراق مشارکت خاص، در يک صندوق سرمايه‌گذاري مشترک سرمايه‌گذاري مي‌کند. همين تنوع ريسک سرمايه‌گذاري را کاهش داده و سبب افزايش جذابيت صندوق سرمايه‌گذاري مي‌شود.
 صندوق‌هاي سرمايه گذاري چند نوع مي‌باشند؟
صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري بسيار متنوعي در سطح جهان وجود دارد. به‌ طور کلي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در سه دسته از ابزارهاي مالي سرمايه‌گذاري مي‌کنند: اوراق مالکيت (سهام)، اوراق بدهي شامل اوراق قرضه شرکتي و اوراق قرضه يا مشارکت دولتي (بدون ريسک). يکي از انواع معروف صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري، صندوق سرمايه‌گذاري قابل معامله در بورس (Exchange Traded Fund) يا ETF نام دارد که گرچه مانند صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري معمولي است ولي مانند يک سهم در بازار سرمايه معامله و قيمت آن در نتيجه عرضه و تقاضا مشخص مي‌شود.
 تفاوت ميان واحدهاي سرمايه‌گذاري عادي و ممتاز در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در چيست؟
واحدهاي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري به دو نوع ممتاز و عادي به شرح زير تقسيم مي‌شود:
الف) واحدهاي سرمايه‌گذاري ممتاز که قبل از شروع دوره پذيره‌نويسي اوليه توسط مؤسس يا موسسان صندوق خريداري مي‌شود. اين نوع واحدهاي سرمايه‌گذاري غيرقابل ابطال ولي قابل انتقال به غير مي‌باشد.
ب) واحدهاي سرمايه‌گذاري عادي که در طول دوره پذيره‌نويسي اوليه يا پس از تشکيل صندوق صادر مي‌شود. اين نوع واحدهاي سرمايه‌گذاري قابل ابطال ولي غيرقابل انتقال مي‌باشد.
 بازده صندوق‌هاي سرمايه گذاري به چه صورت ارزيابي مي‌شود؟
بازده صندوق‌هاي سرمايه گذاري، با استفاده از ارزش خالص دارايي يا NAV ارزيابي شده و واحدهاي آن قيمت‌گذاري مي‌شود.
 سرمايه‌گذاري در صندوق‌ها چه سودي نصيب سرمايه‌گذار مي‌کند؟
الف. سود ناشي از معاملات سهام يا اوراق مشارکت موجود در سبد سرمايه‌گذاري.
ب. سود نقدي سهام و يا بهره‌ي پرداخت شده به اوراق مشارکت موجود در سبد سرمايه‌گذاري.
ج. افزايش ارزش سهم سرمايه‌گذار در صندوق سرمايه‌گذاري که سرمايه‌گذار مي‌تواند با فروش سهم خود در صندوق سود کسب کند. معمولا صندوق‌ها اين امکان را به شما مي‌دهند که به‌‌جاي دريافت سود نقدي، آن را دوباره در خود صندوق، سرمايه‌گذاري کنيد و بدين ترتيب مالک تعداد بيشتري از واحدهاي صندوق شويد.
 نحوه برخورد مالياتي با صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري چگونه است؟
بر اساس تبصره يک ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهاي مالي جديد مصوب 1388، تمام درآمدهاي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري از پرداخت ماليات بر درآمد و ماليات بر ارزش افزوده معاف خواهد بود. همچنين بر اساس همين ماده، درآمد حاصل از صدور و ابطال گواهي‌هاي سرمايه‌گذاري صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري، از پرداخت ماليات بر درآمد و ماليات بر ارزش افزوده معاف خواهد بود.
 سود صندوق‌هاي با درآمد ثابت در چه مقاطع زماني پرداخت مي‌شود؟
مقاطع زماني تعيين شده براي پرداخت سودهاي نقدي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت بر اساس زمان تعيين شده در اميدنامه هر صندوق مي‌باشد، اما عمدتا سود صندوق‌هاي مذکور در فواصل سه‌ماهه پرداخت مي‌گردد.
 آيا اوراق صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت و سود تضمين شده قابليت وثيقه‌گذاري نزد سيستم بانکي و يا بانک اقتصادنوين را دارا مي‌باشند؟
بله، اين اوراق در بانک اقتصادنوين قابليت وثيقه‌گذاري دارند.
 صندوق سرمايه‌گذاري مشترك يكم ايرانيان چيست؟
صندوق سرمايه‌گذاري يکم ايرانيان از نوع صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک بوده که در تاريخ 1391.10.17 به صندوق سرمايه‌گذاري در اوراق بهادار ثابت و با حداقل سود تضمين شده تغيير ساختار يافته است. در اين راستا صندوق پس از ثبت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها و موسسات غيرتجاري فعاليت خود را در قالب ساختار جديد آغاز نمود. همچنين قابل ذکر است که سقف سرمايه‌گذاري در صندوق از 500 ميليارد ريال به 1,000 ميليارد ريال (يک ميليون واحد) افزايش يافته است. صندوق مذکور تنها صندوق سرمايه‌گذاري در ايران مي‌باشد که سود ماهيانه توزيع مي‌نمايد. نرخ سود صندوق از 20% سالانه به 21% افزايش يافته ايت. سقف توزيع سود 24% ‌مي‌باشد.
 صندوق سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت آتيه نوين چيست؟
صندوق سرمايه‌گذاري آتيه نوين، از نوع صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت تضمين شده مي‌باشد سرمايه اوليه اين صندوق يك‌هزار ميليارد ريال بود که به دو هزار ميليارد ريال افزايش يافته است. عمر آن دو سال (قابل تمديد) و سود صندوق از نرخ 20% سالانه به 21% افزايش يافته است. سقف توزيع سود 24% ‌مي‌باشد. تقسيم سود صندوق به صورت فصلي و در پايان روز پانزدهم آخرين ماه هر فصل مي‌باشد.
 صندوق سرمايه‌گذاري با پيش بيني سود ارمغان ايرانيان چيست؟
صندوق سرمايه‌گذاري ارمغان ايرانيان از انواع صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت با پيش‌بيني سود مي‌باشد که در حجم بزرگ فعاليت مي‌نمايد. سقف سرمايه‌گذاري اوليه در نظر گرفته شده براي صندوق 1000 ميليارد ريال مي‌باشد. عمر صندوق دو سال و قابل تمديد است. نرخ سود تضمين شده صندوق از 20% سالانه به 21% افزايش يافته است. سقف توزيع سود 24% ‌مي‌باشد.
 صندوق سرمايه‌گذاري نهال سرمايه ايرانيان چيست؟
صندوق سرمايه‌گذاري نهال سرمايه ايرانيان نيز از نوع صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت تضمين شده مي‌باشد که در حجم بزرگ فعاليت مي‌نمايد. سقف سرمايه‌گذاري اوليه در نظر گرفته شده براي صندوق 1000 ميليارد ريال مي‌باشد. عمر صندوق دو سال و قابل تمديد است. نرخ سود تضمين شده صندوق از 20% سالانه به 21% افزايش يافته است. سقف توزيع سود 24% ‌مي‌باشد.
 مراحل سرمايه گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري كدامند؟
الف. مراجعه به يکي از شعب منتخب بانک اقتصادنوين و تکميل فرم درخواست صدور واحد سرمايه‌گذاري.
ب. ارائه مدارک هويتي؛ معرفي‌نامه يا وکالت‌نامه.
ج. واريز به حساب بانکي صندوق و ارائه فيش واريز به نماينده مدير در صندوق.
د. دريافت رسيد واريز وجه از نماينده مدير در شعب منتخب بانک اقتصادنوين.
ه. تحويل اعلاميه صدور و گواهي سرمايه‌گذاري حداکثر تا پايان دو روز کاري در محل ارائه درخواست به سرمايه‌گذار.
 گواهي سرمايه‌گذاري صندوق‌ها چند برگي است؟ مشخصات و مندرجات ثبت شده در اين اوراق چه مواردي را شامل مي‌شود؟
گواهي سرمايه‌گذاري صندوق‌ها در يک برگ و به نام سرمايه‌گذار صادر مي‌گردد، نمونه‌اي از گواهي سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با درآمد ثابت تضمين شده در ذيل نمايش داده شده است:
 مراحل ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک چيست؟
الف. مراجعه به يکي از شعب و تکميل فرم درخواست ابطال واحد سرمايه‌گذاري.
ب. تحويل گواهي سرمايه‌گذاري به همراه فرم درخواست ابطال واحد سرمايه‌گذاري به نماينده مدير.
ج. ارائه مدارک هويتي؛ معرفي‌نامه و وکالت‌نامه رسمي براي ابطال الزامي است.
د. تحويل رسيد ابطال به سرمايه‌گذار يا نماينده قانوني وي.
ه. صدور اعلاميه ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري و تحويل به سرمايه‌گذار يا نماينده قانوني وي.
توجه: قيمت ابطال هر واحد سرمايه‌گذاري بر اساس قيمت ابطال روز و کسر کارمزدهاي مربوطه پس از ارايه درخواست ابطال محاسبه مي‌شود.
 آيا سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري شامل هزينه و يا کارمزد نيز مي‌باشد؟
بله، سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با توجه به اميدنامه هر صندوق داراي کارمزدهايي با نرخ‌هاي متفاوت مي‌باشد.
 انواع کارمزدهاي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري چيست؟
صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري بطور معمول داراي دو نوع کارمزد مي‌باشند:
الف) کارمزد صدور.
ب) کارمزد ابطال.
هر کدام از اين دو نوع کارمزد نيز براساس اميدنامه صندوق به دو نوع کارمزد ثابت و متغير تقسيم مي‌شوند. کارمزد ثابت، کارمزدي است که به ازاي هر بار صدور و ابطال اوراق از سرمايه‌گذار اخذ مي‌گردد. کارمزد متغير، کارمزدي است که با توجه به محدوديت‌هاي تعيين شده در اميدنامه هر صندوق (اين محدوديت‌ها عمدتا بصورت محدوديت‌هاي زماني مي‌باشد) از سرمايه‌گذاران اخذ مي‌گردد.
 آيا سرمايه‌گذاران مي‌توانند به اميدنامه صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري دسترسي داشته باشند؟
بله، سرمايه‌گذاران مي‌توانند با مراجعه به آدرس اينترنتي صندوق‌ها و يا از طريق جستجو در آدرس اينترنتي www.fipiran.com فايل اميدنامه صندوق‌ها را دريافت نمايند.
 آيا براي تبديل شدن به مشتري بانکداري اختصاصي بانک اقتصادنوين شرايط خاصي لازم است؟
با داشتن حداقل سرمايه يک ميليارد ريال، و در صورتيکه تمايل داريد سرمايه شما افزايش يابد و ماندگار گردد، مي‌توانيد با مراجعه به يکي از شعب بانک اقتصادنوين، يکي از مشتريان بانکداري اختصاصي بانک اقتصادنوين باشيد.
 آيا در تمامي شعب بانک اقتصادنوين امکان دريافت خدمات بانکداري اختصاصي براي مشتريان وجود دارد؟
بله، امکان دريافت خدمات بانکداري اختصاصي در تمامي شعب بانک فراهم شده است. تنها کافي است مشتريان عزيز به يکي از شعب مراجعه و درخواست خود را مطرح نمايند.
 چه کسي در شعب مسئوليت ارائه خدمات و محصولات بانکداري اختصاصي را عهده‌دار است؟
در شعب اصلي بانکداري اختصاصي، مديران حساب مستقر در واحد بانکداري اختصاصي، و در ساير شعب بانک يکي از پرسنل و کارکنان که به عنوان رابط حساب ناميده مي‌شود پاسخگوي نياز مشتريان و ارتباط با يکي از مديران حساب در شعب اصلي خواهد بود.
 انواع خدمات بانکداري اختصاصي و نحوه ي ارائه خدمات چگونه است ؟
1-1- طيف وسيعي از خدمات بانکي، مالي، کارگزاري، بيمه‌اي ،سرمايه‌گذاري و مشاوره‌اي و رفاهي در قالب ارائه خدمات خاص به افراد خاص و پرمشغله (شامل خدمات بازار پول ،سهام، صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري، اوراق بهادار).
2-1- اراده خدمات از طريق مديران حساب مستقر در شعب اختصاصي به پشتوانه ارائه خدمات تخصصي شرکت‌هاي تامين سرمايه، کارگزاري، مشاور سرمايه‌گذاري ليزينگ، بيمه و ساير شرکت‌هاي وابسته و آژانس‌هاي خدمت رسان و با اتکاء به برند بانک اقتصادنوين (در شعب اصلي- شعب همکار).
 مزاياي بانکداري اختصاصي براي مشتريان، بانک اقتصادنوين و اقتصاد ملي چيست؟
1-1- براي مشتريان: بهره مندي از بازدهي بالاتر سرمايه ها به همراه مديريت ريسک، دريافت خدمات با الويت در شعب بانک، دريافت خدمات و مشاوره‌هاي تخصصي، صرفه‌جويي زمان بصورت دريافت خدمات سوپر مارکت بانکي، استفاده از شبکه تخفيفات اختصاصي، اطمينان خاطر مشتريان در دريافت خدمات با کيفيت با نظارت بانک، تامين مالي مناسب تر براي مشتريان، توسعه شبکه ارتباطي مشتريان براي بهره مندي از بازار سرمايه و خدمات شرکت‌هاي تابعه.
2-2- براي بانک: در فضاي بشدت رقابتي موجود يک الزام است و حرف نو، وفاداري مشتريان و تمرکز فعاليت مشتريان در بانک را باعث مي‌شود به همراه روابط عمومي بلند مدت با مشتريان، هزينه‌هاي تبليغات و بازارافزايي اثر بخش‌تر و مستقيم به سمت گروه‌هاي هدف بانک هدايت مي‌شود، به ابعاد توسعه يافته صنعت بانکداري جهاني نزديک‌تر مي شود، صرفه جويي در هزينه‌ها ناشي از پذيرش مشتريان با مقياس بزرگ، يک روش تامين مالي، توسعه درآمدهاي کارمزدي، مکمل خدمات شرکت‌هاي تامين سرمايه و ... و کانال فروش خدمات مربوط.
3-2- هدايت بخشي از سرمايه در بازارهاي غير رسمي به سمت بازار پول و سرمايه، صرفه جويي ملي و حفظ محيط زيست با کاهش مراجعات مشتريان بانکي در مراجعه به نهادهاي مختلف مالي، بازارسازي و توسعه اشتغال در بانک و شرکت‌هاي تابعه آژانس‌هاي معتبر از طريق گسترش فروش.
 جايگاه بانکداري اختصاصي در دنيا و ايران به روايت آمار و ارقام چگونه است؟
در ايران از سال 1387 بانک اقتصادنوين براي اولين بار شروع نمود و از سال 1390 رسما در ساختار بانک ديده شده و به تدريج بانک‌ها از وظيفه محوري به سمت مشتري محوري حرکت مي‌کنند، 4-3 بانک خصوصي و تازه خصوصي شده به اين سمت حرکت نموده‌اند، فعلا حجم دارايي تحت مديريت قابل قياس با ارقام چند ميليارد دلاري در بانک‌هاي اروپايي و برخي کشورهاي حوزه خليج فارس نمي‌باشد.
بانک‌هاي موفق دنيا: رويال بانک کانادا، بارکليز انگلستان، سيتي بانک آمريکا، HSBC انگلستان، دويچه بانک آلمان، بانک UBS حجم AUM معادل 1800 ميليارد دلار
 آيا برآورد توجيه مالي و اقتصادي اين خدمات صورت گرفته است؟
فعلا به عنوان يک الزام در فضاي به شدت رقابتي بانکي شروع شده ليکن به دليل گرايش اين سبک بانکداري در تجهيز منابع و رشد درآمدهاي کارمزدي و خروج از سبک بانکداري سنتي اعتبار محور، در اکثر بانک‌ها با اقبال مواجه است و ممکن است در کوتاه مدت و حتي ميان مدت هزينه بر باشد.
رويکرد بانک اقتصادنوين به بانکداري اختصاصي، SBU مستقلي است که بايد سودآور باشد.
 موانع بر سر راه بانکداري اختصاصي در ايران چيست؟
- تجربه کم بانکداري اختصاصي در ايران.
- کمبود نيروي انساني کاردان و متبحر به لحاظ جذب و حفظ نيروي متخصص و رفع تعارض درآمدي با ساير کارکنان شعبه.
- ترس مردم از افشاي دارايي‌هاي خود و عدم امنيت سرمايه، فرهنگ عمومي ضد ثروت، ترجيح حضور مستقيم در بازار توسط مشتريان.
- ابهامات مالياتي در خصوص معاملات از طرف مشتريان.
- کم عمق بودن بازارهاي ايران به لحاظ ورود سرمايه مشتريان و کسب بازدهي مناسب و مستمر.
- اصطکاک بين بانکداري خرد و بانکداري اختصاصي: 1- تعارض روساي شعب با مديران حساب اختصاصي 2- لزوم خروج منابع از بانک و هدايت به سمت بازارهاي پربازده
- فرهنگ غالب مشتريان فعلي از جنس محافظه کارانه و فشار در زمينه عودت سرمايه در مواقع نوسانات اقتصادي.
- رقابت ناسالم بانک‌ها و موسسات مالي اعتباري در ارائه پيشنهادات نرخ بازده بالاتر.
- محدوديت‌هاي فرهنگي در زمينه ارتباط موثر مديران حساب با مشتريان (خصوصا خانم‌ها).
- عدم شفافيت عمليات بانکداري اختصاصي و کسب درآمدهاي کارمزدي در ساختار مقررات و دستورالعمل‌هاي بانک مرکزي.
- ابهامات قانوني در خصوص خدمات نوين نظير خدمات ارث و اجراي وصيت‌نامه، حساب‌هاي اماني، متولي گري املاک و مستغلات در بخش اجاره‌داري و خريد و فروش.
- ابهامات در خصوص ارائه خدمات مشاوره‌اي حقوقي ،مالياتي، رعليت خطوط قرمز، رعايت منافع ملي کشور، تضاد احتمالي با منافع بانک در ساير حوزه‌هاي فعاليت (نظير مشتريان بد حساب).
- تحريم و عدم دسترسي به بازارهاي جهاني به لحاظ گردش سرمايه مشتريان و محدوديت‌هاي نقل و انتقال سرمايه‌هاي ارزي مشتريان.
- استفاده از اطلاعات نهاني و رانت‌ها در بازارهاي رسمي و غير رسمي و کسب بازدهي غير متعارف و بعضا تاثيرگذار منفي بر اقتصاد ملي که با کسب درآمد مشروع در بانکداري اختصاصي رقابت مي‌کند.
- الزامات بانکداري اختصاصي: تخصص، امانت داري و حفظ اسرار مشتريان، تجربه، آينده‌نگري، تعهد، صداقت.
در هر کدام از پارامترهاي فوق محدوديت‌هاي داخلي، قوانين و مقررات، محدوديت‌هاي نرم‌افزاري، عوامل برون زا و مقررات نظارتي و کم تجربگي و کسب اعتماد مشتريان و توسعه فرهنگ مي‌تواند يک چالش باشد و رفع بخشي يا تمام آنها مي‌تواند موتور محرکه بانکداري اختصاصي در ايران تلقي شود.


بازگشت به بالاي صفحه


درباره بانك | اخبار | نرخ سود سپرده | شعب | موبايل بانك | تماس با ما | نقشه سايت | خبرخوان(RSS)
آپارات بانک اقتصاد نوين   اينستاگرام بانک اقتصاد نوين   تلگرام بانک اقتصاد نوين   سروش بانک اقتصاد نوين   گپ بانک اقتصاد نوين   ايتا بانک اقتصاد نوين
حق انتشار اطلاعات براي بانك اقتصاد نوين محفوظ است.

اينترنت بانك اقتصادنوين، برترين سامانه به انتخاب پنجمين كنفرانس بانكداري الكترونيكي
طرح ارزينو
طرح صبا
طرح کوشان
سامانه‌هاي موبايلي
 خدمات بانكداري الكترونيكي
سفارش آنلاين کارت هديه
مزايده و فروش املاک مازاد
ثبت درخواست حمايت از مشتريان داراي کسب و کارهاي کوچک متضرر شده
درخواست برخورداري از قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران
صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري
براي رسيدن به مقصد بايد با هم و هماهنگ حركت كرد. بانكداري شركتي، شراكتي پايدار
بانكداري اختصاصي
مناقصه و مزايده‌هاي بانک
مبارزه با پولشويي