PSB is being developed by Pooya Paridel.

تاريخ:    1399/1/22

صفحه اصلي
خبرخوان
فعاليت‌هاي فرهنگي
بانکداري الکترونيکي
نظرات و انتقادات
خدمات بانك
مسئوليت‌هاي اجتماعي
حمايت از انتشار کتاب‌هاي فرهنگي
انتشار ديوان حافظ به خط استاد يدالله كابلي 
ديوان حافظ به خط استاد يدالله كابلي 
 حـافظ از دولـت عشـق تو سليمـاني شـد
 يعني از وصل تواش نيست بجز باده به دست

اين طنز ظريف عاشقانه در اعجاز ايهام حافظ، مي‌تواند سخن ما باشد که از دولت حضرت حافظ، ما سليماني هستيم که نه باده به دست، که عصاي سلطنت سليماني به دست ماست.
او ايستاده بر سنت و فرهنگ جامع قومي و جهاني، زباني متخيل و چند وجهي را در درون نظام زبان دري کشف کرده که هيچگاه معني در آن متوقف نمي‌شود و خيال زبان‌واره او، همه ديگر وجوه هنرهاي ما را نيز متخيل کرده است.
گنجينه‌اي از خيال که از پرتو هر منشور آن، عرصه‌هاي فرهنگي – زباني و بالاخص خوشنويسي ايراني را اعتبار بخشيده است. بنگريد به چليپاهاي ميرعماد و سياه مشق‌هاي ميرزا غلامرضا اصفهاني و قطعات سحرانگيز درويش عبدالمجيد طالقاني و نگاره‌هاي معجز گونه سلطان محمد که ملهم از غزليات حافظ در مثل (کنج خلوت که طلسمات عجايب دارد) و ساختار ترکيبي معنايي غزليات که خود بنيان خوشنويسي را بنا نهاده است.
ظرفيت‌هاي آوايي زبان پارسي، طيف معنايي آواها، چگونگي ساختارهاي متني گسترش يابنده، الگوهاي رفتاري، ذخيره‌هاي عظيم اسطوره، الهيات، جامعه‌شناسي، در درون اعتبار ادبي - شعري اين چهارصد و اندي غزل، در جهان زبان‌ها، و جهان ادبيات، خود ميراث عظيمي است که کم از گنجينه جواهرات و ديگرها نيست. که آن گنجينة جواهرات و ديگرها نيست.
که آن گنجينه‌ها را نيز، باد حادثات تواند برد؛ اين گنج را اما حصار زمان، هر چه بگذرد محفوظ‌تر مي‌دارد، و گران‌بهاتر. چنان که در پرتو نقد مدرن، اکنون مي‌توان ارزش‌هاي ساختارشناسي زبان پارسي را در اين جواهر غزل‌ها يافت.
مهمتر آنکه حافظ، پرچم ادبيات ماست در زبان ملل، و جايگاه حافظ در جهان ادب، خود ارزش افزوده يک ملت است بر ذخائر جهاني.
اگر بپذيريم که در اين مرحله از جهان صنعتي امروز، فرهنگ مهمترين کالايي است که توليد مي‌شود، و فرهنگ ديگر پسامد توليد کالا نيست، بل خود کالايي است که ارزش افزوده، براساس آن تبيين و متعين مي‌شود، حافظ يکي از بزرگترين توليدکنندگان ارزش افزوده ملي است از براي ملت ما و از براي جهان.

ديوان حافظ به خط استاد يدالله كابليحافظ همواره حافظ خيال جمعي ما ايرانيان بوده است، و خود همچنان چشمه جوشنده‌اي است که هر نسل تشنگي خود را با ظرفي از آن سيراب مي‌کند.
نيز اگر بپذيريم که زبان دو وجه کلامي و نوشتاري دارد، وجه نخست مبتني بر صوت است و وجه دوم مبتني بر خط، شعر حافظ را مي‌توان گفت وجهي کلامي از زبان است که همواره منبع الهام هنر نوشتاري بوده.
بانک اقتصادنوين بر بنياد مسئوليت اجتماعي خود، مفتخر است که اثري را عرضه کرده که در آن، کلام حافظ در خيال خلاق نوشتاري يک استاد خوشنويس خط شکسته ظهور يافته است.
باشد که اين چشمه جوشان، در اين زمانه جوشان، بار ديگر به خط خوش، آهنگين و الهام بخش استاد يدالله کابلي خوانساري، نسل جوان ما را سيراب کند و بيادشان آرد که ما فرزند عقل سرخي هستيم که گنجي از براي ما نهاده، و غروري که مليت ما بر آن استوار است.

جلال رسول‌اف


درباره بانك | اخبار | نرخ سود سپرده | شعب | موبايل بانك | تماس با ما | نقشه سايت | خبرخوان(RSS)
آپارات بانک اقتصاد نوين   اينستاگرام بانک اقتصاد نوين   تلگرام بانک اقتصاد نوين   سروش بانک اقتصاد نوين   گپ بانک اقتصاد نوين   ايتا بانک اقتصاد نوين
حق انتشار اطلاعات براي بانك اقتصاد نوين محفوظ است.

اينترنت بانك اقتصادنوين، برترين سامانه به انتخاب پنجمين كنفرانس بانكداري الكترونيكي
طرح ارزينو
طرح صبا
طرح کوشان
سامانه‌هاي موبايلي
 خدمات بانكداري الكترونيكي
سفارش آنلاين کارت هديه
مزايده و فروش املاک مازاد
ثبت درخواست حمايت از مشتريان داراي کسب و کارهاي کوچک متضرر شده
درخواست برخورداري از قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران
صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري
براي رسيدن به مقصد بايد با هم و هماهنگ حركت كرد. بانكداري شركتي، شراكتي پايدار
بانكداري اختصاصي
مناقصه و مزايده‌هاي بانک
مبارزه با پولشويي