چچ

صندوق سرمایه گذاری مشترک

به منظور گسترش فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و افزایش مشارکت هموطنان عزیز در بورس اوراق بهادار، کارگزاری بانک اقتصادنوین با ضمانت این بانک به تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری بانک اقتصادنوین اقدام کرده است.

این صندوق به عنوان چهاردهمین صندوق سرمایه‌گذاری از نوع کوچک، ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خواهد کرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نهادهای سرمایه‌گذاری با مدیریت حرفه‌ای هستند که با برخورداری از تنوع در سرمایه‌گذاری‌ها و قدرت نقدشوندگی بالا، از سایر نهادهای سرمایه‌گذاری متمایز می‌شوند.

هدف از تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یک کاسه کردن منابع سرمایه‌گذاران جزء و افراد غیرحرفه‌ای، و در نهایت تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است.

مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری افرادی هستند حرفه‌ای که با استفاده از تخصص خود در زمینه سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف، می‌کوشند با پذیرش سطح معقولی از ریسک به بیشترین بازدهی ممکن دست یابند.

علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بانک اقتصادنوین می‌توانند در دوران پذیره‌نویسی اولیه یا در طول فعالیت صندوق (به مدت دو سال) به درخواست صدور واحدهای سرمایه‌گذاری اقدام کنند. در طول دوره پذیره‌نویسی امکان ابطال واحد سرمایه‌گذاری وجود ندارد. سرمایه‌گذاران در صورتی که قصد صدور و یا ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری را دارند، باید به یکی از شعب منتخب مراجعه کنند.

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

 • قابلیت بازخرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق به منظور ارتقای درجه نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری
 • اعمال مدیریت حرفه‌ای و تخصصی یکسان بر وجوه کلیه سرمایه‌گذاران
 • خرید و فروش آسان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق برای سرمایه‌گذاران؛ زیرا خود صندوق هم فروشنده و هم خریدار واحدهای سرمایه‌گذاری است
 • تنوع بخشی و توزیع سرمایه در صنایع و شرکت‌های مختلف
 • هزینه‌های عملیاتی کمتر، اداره وجوه در اختیار صندوق به شیوه‌ای حرفه‌ای و در مقیاسی وسیع و به تبع آن پائین آمدن هزینه‌های مبادلاتی در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های انفرادی
 • صندوق از جانب سرمایه‌گذاران، کلیه حقوق اجرایی مربوط به اوراق بهادار، از قبیل دریافت سود سهام را انجام می‌دهد
 • بر خلاف شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال در بورس اوراق بهادار تهران، که به طور عمده سهامدار راهبردی شرکت‌های خاصی هستند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری خود انعطاف و آزادی عمل بیشتری دارند. این چنین امتیازی می‌تواند به بهره‌گیری بهتر از فرصت‌های بالقوه کمک کند
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، در کاهش یا افزایش سرمایه خود محدویتی ندارند و بر خلاف شرکت‌های سرمایه‌گذاری رایج که به رعایت مواد قانون تجارت و برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده ملزم‌اند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک چنین محدویت‌هایی ندارند.

ریسک‌های موجود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

دست‌اندرکاران هر صندوق سرمایه‌گذاری مشترک تلاش می‌کند تا سرمایه‌گذاری در آن صندوق سودآور باشد ولی، احتمال وقوع زیان در سرمایه‌گذاری‌های صندوق همواره وجود دارد. بنابراین، سرمایه‌گذاران باید به همه ریسک‌های سرمایه‌گذاری در صندوق از جمله ریسک‌های زیر توجه ویژه مبذول دارند.

ریسک کاهش ارزش دارایی‌های صندوق

صندوق عمدتاً در سهام شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری می‌کند. ارزش سهام شرکت‌ها در بازار تابع عوامل متعددی از جمله وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، صنعت موضوع فعالیت و وضعیت خاص شرکت است. قیمت سهام در بازار می‌تواند کاهش یابد و در اثر آن صندوق و سرمایه‌گذاران آن متضرر شوند.

ریسک نکول اوراق مشارکت

اوراق مشارکت شرکت‌ها بخشی از دارایی‌های صندوق را تشکیل می‌دهد. گرچه صندوق در اوراق مشارکتی سرمایه‌گذاری می‌کند که سود و اصل آن توسط یک موسسه معتبر تضمین شده است، ولی این احتمال وجود دارد که ناشر و ضامن به تعهدات خود در پرداخت به موقع سود و اصل اوراق مشارکت مذکور، عمل ننمایند.

ریسک نوسان بازده بدون ریسک

در صورتی که نرخ سود بدون ریسک (نظیر سود علی‌الحساب اوراق مشارکت دولتی) در انتشارهای بعدی توسط ناشر افزایش یابد، قیمت اوراق مشارکتی که سود حداقلی برای آنها تضمین شده است در بازار کاهش می‌یابد. اگر صندوق در این نوع اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری کرده باشد و بازخرید آن به قیمت معین توسط یک موسسه معتبر (نظیر بانک) تضمین نشده باشد، با افزایش نرخ اوراق بدون ریسک، صندوق ممکن است متضرر شود.

مشخصات صندوق

 • مدیر صندوق: شرکت کارگزاری بانک اقتصادنوین
 • ضامن صندوق: بانک اقتصادنوین
 • متولی و حسابرس صندوق: موسسه حسابرسی ژرف بین نیکو روش
 • ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری: 1,000,000 ریال
 • حداقل تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری هر سرمایه‌گذار: 10 واحد
 • نشانی پایگاه اینترنتی صندوق: www.enbankfund.com

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بانک اقتصادنوین تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار (سبا) فعالیت می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای صدور واحد

 • مدارک هویتی (شناسنامه، گذرنامه، گواهینامه، یا کارت ملی) برای شخص متقاضی سرمایه‌گذاری
 • معرفی‌نامه برای نمایندگان اشخاص حقوقی، وکالت رسمی برای وکلا و مدارک قیومیت برای قیم
 • فرم تکمیل شده صدور واحد سرمایه‌گذاری
 • اصل فیش پرداخت وجه به حساب شماره 1-3535455-2-106 بانک اقتصادنوین، شعبه حافظ، به نام صندوق سرمایه‌گذاری بانک اقتصادنوین
آدرس کوتاه شده:
خدمات
سرمایه گذاری
تسهیلات و اعتبارات
بانکداری بین الملل و خدمات ارزی
بانکداری شرکتی
طرح و جشنواره‌ها
سایر خدمات

اپلیکیشن همراه نوین

موبایل بانک اقتصادنوین

نسخه pwa دانلود