چچ

بروات اسنادی

ثبت سفارش برات اسنادی یکی از روش‌های پرداخت بهای معامله در معاملات است که در ایران به نام "ثبت سفارش براتی" یا "برات اسنادی" شناخته می‌شود. این روش در معاملات بین‌المللی تحت عنوان روش وصولی اسنادی یا Collection Documentary مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش در مقایسه با اعتبار اسنادی، برای خریدار ریسک کمتر و برای فروشنده ریسک بیشتری را در بردارد، لذا در مواردی بعنوان روش پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرد که اعتماد و اطمینان نسبی بین فروشنده و خریدار وجود دارد.

در برات اسنادی، بانک به عنوان امین و واسطه میان خریدار و فروشنده قرار می‌گیرد و به دستور فروشنده اسنـاد مربوط به حمل کالا یا انجام خدمات را در مقابل دریافت مبلغ بدهی یا قبول برات به خریدار تحویل می‌دهد.

 • اشخاص مشمول: همه اشخاص حقیقی و حقوقی
 • واردات مجاز: همه کالاهای مجاز (مطابق مقررات واردات و صادرات)

مراحل انجام کار

 1. مراجعه مشتری به وزارت‌خانه ذی‌ربط و ارائه پروفرما، و دریافت مجوز ورود کالا یا کالا - خدمات
 2. مراجعه مشتری به وزارت صنعت، معدن و تجارت و دریافت مجوز ورود کالا
 3. ارائه مدارک لازم (شماره هشت رقمی ثبت سفارش دریافت شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت، پروفرما، بیمه نامه، و درصورت نیاز مجوز سازمان حمل و نقل و پایانه‌های کشور) به یکی ازشعب
 4. بررسی اهلیت اعتباری مشتری، صدور مصوبه اعتباری، و تعیین میزان پیش دریافت در صورت لزوم
 5. ابلاغ شماره برات به مشتری
 6. دریافت اسناد حمل پیوست برات، از طریق بانک کارگزار
 7. پرداخت حق تمبر مالیاتی توسط مشتری وارائه رسید پرداخت به شعبه
 8. در مورد بروات دیداری، تامین وجه توسط مشتری، ظهرنویسی و تحویل اسناد به مشتری، و پرداخت وجه بر حسب مورد (ویژه برات‌های دیداری)
 9. در مورد بروات مدت‌دار، پذیره نویسی توسط مشتری، تضمین پرداخت توسط شعب (در صورت درخواست مشتری و پذیرش بانک)، ظهرنویسی و تحویل اسناد حمل به مشتری برای ترخیص کالا (ویژه برات‌های مدت‌دار)
 10. ترخیص کالا توسط مشتری و ارائه جواز سبز گمرکی مطابق، در خصوص کلیه بروات اسنادی که ارز آن از محل ارز بین بانکی تامین و پرداخت گردیده است.
آدرس کوتاه شده:
خدمات
سرمایه گذاری
تسهیلات و اعتبارات
بانکداری بین الملل و خدمات ارزی
بانکداری شرکتی
طرح و جشنواره‌ها
سایر خدمات

اپلیکیشن همراه نوین

موبایل بانک اقتصادنوین

دانلود pwa دانلود